Jen málo lidí ví, že obsah transmastných kyselin v potravinářských výrobcích, jako jsou margaríny, je na českém trhu zanedbatelný.
Zákazníkům nehrozí, že by koupili margarín nebo jiné potraviny, které obsahují významné množství škodlivých transmastných kyselin. Na trh může být uveden pouze produkt, který splňuje česká nařízení o transmastných kyselinách. To znamená, že je zde možné prodávat pouze produkty, které obsahují méně než mezní 2 g transmastných kyselin/100 g.
Hlavní složkou margarínu jsou rostlinné oleje a tuky, které obsahují životně důležité mastné kyseliny, které si tělo nedokáže vytvořit samo. Například vysoce kvalitní řepkový olej a lněný olej, používaný při výrobě některých margarínů, přirozeně obsahuje omega-3 mastné kyseliny. Rovněž slunečnicový olej, který je důležitou složkou při výrobě margarínu, má vysoký obsah vitamínu E a omega-6 mastných kyselin. Tyto cenné živiny zůstávají zachovány i během výrobního procesu, protože jde v zásadě jen o míchání přísad (rostlinných olejů, rostlinných tuků a vody) v průběhu jejich chlazení. Postup je velmi podobný jako při výrobě másla.
Struktura a funkce rostlinných sterolů se podobají cholesterolu v lidském těle. Jsou schopny blokovat cholesterol jeho absorpcí, a tak mohou snížit hladinu cholesterolu. Rostlinné steroly se vyskytují v malém množství v potravinách jako je ovoce, zelenina, olejnaté ořechy nebo obiloviny. Aby člověk dosáhl jejich ideální denní příjem, musel by denně zkonzumovat buď 150 jablek, 210 mrkví nebo 425 rajčat.