Je lidský mozek nejtlustší orgán v těle? A skutečně využíváme jen 10 % jeho kapacity?

Date:

Kolik procent mozku vlastně používáme? Máme největší mozek ze všech savců? Jsou tyto výroky správné nebo jde o mýty?

  1. Lidé mají největší mozek ze všech savců
    Mýtus. Největší mozek ze všech žijících druhů savců nemá člověk, ale vorvaň tuponosý. Přestože mozek vorvana je 5krát větší než lidský mozek, lidé lámou rekord s největším mozkem v poměru k tělesné velikosti, tedy v parametru známém jako „encefalizační kvocient“.
  2. Mícha přestává růst ve věku 4 nebo 5 let
    Fakt. Mícha je součástí centrálního nervového systému spolu s mozkem. Mícha naroste do délky 40 až 45 centimetrů v prvních 4 až 5 letech života a poté se zastaví. Tělo kolem ní dále roste a páteř se prodlužuje až do dospělosti.
  3. Používáme pouze deset procent svého mozku
    Mýtus. Mýtus o desetiprocentním používání mozku pochází z dávných dob, před téměř století. Pravda je taková, že pokud nedojde k poškození mozku, je většina jeho oblastí neustále aktivní. I když se nám může zdát, že je mozek vypnutý (například během spánku), skenování mozku odhalilo, že neuronové sítě jsou i nadále aktivní. Nezáleží tedy na tom, co děláme, náš mozek nepřetržitě pracuje a v závislosti na situaci aktivizuje potřebné oblasti.
  4. Velikost mozku přímo ovlivňuje inteligenci
    Mýtus. Velikost mozku nekoreluje s výškou inteligence. Podstata inteligence lidského mozku spočívá v hustotě neuronů a jejich spojení. Ilustruje to například i mozek Alberta Einsteina. Einsteinův mozek překvapivě vážil méně než průměr – konkrétně 1 230 gramů, přičemž průměrná váha lidského mozku je 1 300 až 1 400 gramů. Tento geniální mozek však byl mimořádně komplikovaný, měl neobvyklou anatomii a obsahoval hustá propojení mezi jednotlivými oblastmi mozku.
  5. Mozek je dobrý v multitaskingu
    Mýtus. Pokud definujeme multitasking jako vykonávání dvou a více činností současně, mozek není dobrý multit****asker. Zatímco mimovolné aktivity, jako je regulace krevního tlaku či dýchání, mohou být prováděny současně, mozek se nemůže věnovat najednou dvěma nebo více podnětům v přesně stejnou dobu. Namísto toho však dokáže rychle přepínat pozornost mezi úkoly, je to proces známý jako „přepínání kontextu – task switching“.
  6. Mozek je nejtučnější orgán v těle
    Fakt. Celkově mozek tvoří 75 až 80 % vody. Ostatních 20 až 25 % mozku tvoří pevnou tkáň az toho nejméně 60 % tvoří tuk. To ve zdravém těle představuje nejvyšší koncentraci tuku přítomného v jednom orgánu. Proto mozek lze považovat za „nejtučnější“ orgán lidského těla.
  7. Pravá hemisféra dominuje u tvůrčích lidí, zatímco u lidí s logickým myšlením dominuje levá hemisféra
    Mýtus. Lidský mozek se skládá ze dvou hemisfér, které jsou propojeny svazkem nervových vláken. Levá hemisféra ovládá všechny svaly na pravé straně těla a pravá hemisféra ovládá všechny svaly na levé straně těla. Zatímco levá hemisféra se obvykle spojuje s analytickým myšlením, logickým uvažováním, řečí, psaním a počítáním, pravá hemisféra je spojována s intuicí, představivostí, tvořivostí, hudbou a uměním. Pozdější výzkumy však tuto představu vyvrátily a nabídly důkazy, že mozek funguje jako celek a není rozdělen hemisférami v takovém slova smyslu. Obě hemisféry spolu úzce spolupracují a mohou v případě potřeby přebírat funkce té druhé. Například i matematické schopnosti jsou silnější, když obě hemisféry kooperují.

Zajímavosti o mozku
Lidský mozek váží asi 1400 g, tvoří přibližně 2 % hmotnosti těla.
Samotný mozek necítí bolest. Nejsou v něm receptory bolesti.
Mozek je energeticky náročný. Potřebuje stálý přísun energie, neumí si ji ukládat do zásoby. Zdrojem energie pro mozek je glukóza, za den jí spotřebuje asi 115 gramů.
Mozek v těle obsahuje asi 80 % vody (proto je citlivý na dehydrataci), 12 % tuku a 8 % bílkovin.
Mozek je orgán s největší spotřebou kyslíku. Spotřebuje jednu třetinu kyslíku, který dokážeme přijmout.
Mozek se nikdy nevypne, nezastaví se ani během spánku. Mozek je v noci mnohem aktivnější než ve dne.
Zpracovává informace a vzpomínky získané ve dne a ukládá je do dlouhodobé paměti.
Intelektuální aktivita podporuje zdraví a funkčnost mozku.
Poslech hudby a předčítání pohádek dětem před spaním posiluje činnost mozku.
Učení hry na hudebním nástroji zvyšuje výkon mozku a poznávací schopnosti u dětí i dospělých.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Získejte konkurenční výhodu na on-line trhu

Kvalitní SEO agentura může být klíčem k úspěchu vašeho...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Smlouva o půjčce – na co si dát pozor a čemu se raději vyhnout?

Adventní čas nebývá vždy tím obdobím klidu a pokojných...

P2P půjčky jsou investicí, u které nepotřebujete velký kapitál

Chcete investovat, ale nevíte, kde začít? Existuje mnoho druhů...