Problematiku šikany na pracovišti vnímají mnozí přes výrazné, někdy přímo extrémní projevy. Odbornice ale říká, že podoby může mít různé.
„Nebezpečí mobingu je v tom, že my umíme navnímat spíše ty výrazné typy mobingu – například verbální agresivita, nebo že někdo je tak hrubý. Ale existují také jemnější formy mobingu, které spadají do kategorie sociální vyloučení. Začínáme izolovat člena týmu,“ říká koučka Silvia Gallová v pořadu Jde o nás.
Projevit se to může například tak, že do práce přijde šéf a zatímco pozdraví pět kolegů, jednoho ignoruje. „Na poradě chcete něco říct a nadřízený vás zastaví se slovy: ‚Ne, nic neříkej. Já už jsem to vymyslel/a.“ Nebo odchází z práce a opět pozdraví všechny a vás ne,“ popisuje modelové situace Gallová.
Součástí mobingu však může být například i chování kolektivu vůči jednotlivci. „Například zadržují důležité informace. A nemusí to být jen v souvislosti s prací a projektem, byť to se děje. Ale může být například i situace, kdy se celý tým dohodne, že někam jedeme. Ven, na pivo, sednout si s kolegy. Té či tomu kolegovi to neřekneme, ale zároveň se ujistíme, že to ví, že jsme někde všichni byli,“ doplnila také Silvia Gallová.
Každý pátý z nás zažil v práci mobing. Děje se is ‚dobrým úmyslem‘, ublíží však velmi
V pořadu Jde o nás zkušená koučka mluvila o různých formách mobingu (šikany) na pracovišti, firmách, ve kterých k němu nejčastěji dochází, ale například io dvou typech obětí, které mobing zažívají. Patříte mezi ně? Odpověď najdete ve video-epizodě nebo podcastu pořadu Jde o nás – výše.