Postavení nového domu ve dvoře, nebo na zahradě staršího, bylo a stále je způsobem, jak zajistit generační bydlení pro dvě či více rodin na jednom pozemku. V případě novostavby v Novém Městě na Moravě však byla realizace této základní idey podstatně komplikovanější, protože dům, u kterého měla novostavba vyrůst, je historickým měšťanským domem. A nejen to, je to památkově chráněná stavba. Jak si s tímto zadáním pohráli architekti z ateliéru IGLOO ARCHITEKTI?
Novostavba rodinného domu ve vnitřním dvoře historického měšťanského domu v centru Nového Města na Moravě měla sloužit k občasnému bydlení čtyřčlenné rodiny, ale s předpokladem využití k trvalému bydlení.
Novostavba moderního rodinného domu ve venkovském stylu
Velmi příjemný je vnitřní dvůr iz hlediska klidu a soukromí, možností propojení interiérem stavby, přitom v samém centru města. Zdroj: Filip Šlapal
Z hlediska tvarosloví a stylu považovali architekti Jan Pačka a Igor Šimon za důležité zachovat a posílit ducha místa historické stavby, struktury zástavby města a současně poskytnout dostupné bydlení v moderním standardu. Investor také požadoval propojení interiéru s vnějším prostorem dvora se zahradou a vytvoření chráněného venkovního prostoru, který bude orientován do sluneční části zahrady.
Základní charakteristika pozemku a lokality
Parcela je delší a užší, směrem k jihovýchodu výrazně svažitá. Původní obytný dům se dvěma nadzemními podlažími, manzardovou střechou a se zasklenou pavlačí směrem do vnitřního dvora stojí blíže k náměstí. „Kvalitou místa je zachovalá historická struktura zástavby s původními stavbami a architektonickými detaily.
Novostavba moderního rodinného domu s ozdobným sloupem
Rozmístění oken do poloh, kde jsou důležité a opodstatněné, podpořilo dojem vrstvení a tvarové i konstrukční rozmanitosti dvorových staveb. Zdroj: Filip Šlapal
Hodnotné jsou také průhledy na okolní domy, kostelní věž, vrstvení střech a stěn. Velmi příjemný je vnitřní dvůr iz hlediska klidu a soukromí, možností propojení s interiérem stavby, přitom v samém centru města,“ zdůrazňují charakteristické vlastnosti lokality a pozemku autoři návrhu.
Novostavba moderního rodinného domu s ozdobným sloupem
Zajímavým dekorativním prvkem domu je ozdobný sloup na balkoně na prvním podlaží.
Symbióza starého s novým, ale ne na úkor moderního přístupu
Architekti novostavbu umístili podél severovýchodní hraniční zdi v oblasti mezi stávajícím objektem původních chlévů a stodolou na jihovýchodní straně parcely. Toto umístění je výhodné iz hlediska prosvětlení obytných místností a teras. Stavba neruší již existující trasy pohybu ve dvorové části, ani přejezdy a vstupy do stávajících objektů.
Naopak hlavním architektonickým konceptem návrhu je symbióza a pocitové splynutí nové přístavby se stávající strukturou staveb. Samozřejmě současným, moderním přístupem a architektonickými detaily, nikoli kopírováním historických forem.